Aktualności

Wskazówki dla nerwowych rowerzystów: Pewna i bezpieczna jazda na rowerze

Mar 12, 2024

Wskazówki dla nerwowych rowerzystów: Pewna i bezpieczna jazda na rowerze
Pierwsza jazda na rowerze elektrycznym może być przerażająca, szczególnie jeśli nigdy nie robiłeś tego w godzinach szczytu. Twoje dojazdy będą szybsze, krótsze i znacznie zdrowsze, jeśli opanujesz je.
Jazda na rowerze ma wiele zalet, w tym poprawę zdrowia serca i zapewnia codzienną niezbędną ilość witaminy D. Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że jazda na rowerze zamiast samochodu lub autobusu może sprawić, że będziemy szczęśliwsi i zdrowsi, ale planowanie z wyprzedzeniem i natężenie ruchu może być lepsze. duże bariery dla ruchu rowerowego. Nawet w sytuacjach, w których nie mamy wpływu na pogodę ani na ruch uliczny, nadal możemy podjąć różne środki ostrożności, aby zachować bezpieczeństwo i zapewnić komfortowy przyjazd. W świetle tego oto nasze najlepsze sugestie, jak zyskać pewność siebie podczas jazdy na rowerze.

Czy znasz sygnały drogowe w swoim mieście?

Zapoznaj się z przepisami prawa jazdy, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś! Zrozumienie kierunkowskazów. Dowiedz się, jakie prawa przysługują Twojemu miastu; czy istnieje zasada trzech stóp? Czy wszystkie drogi, na których można korzystać z pasa ruchu, są nieograniczone?
We Francji większość dróg miejskich i wiejskich, ścieżek rowerowych, dróg wspólnych i wydzielonych tras rowerowych jest otwarta dla ruchu. W wielu miastach, w tym w Bordeaux, Lyonie i Paryżu, istnieją wydzielone ścieżki rowerowe, dzięki którym rowerzyści mogą łatwiej i bezpieczniej przejeżdżać przez ruchliwe ulice. Niemniej jednak istnieją pewne ograniczenia. Ze względów bezpieczeństwa rowery elektryczne, podobnie jak rowery konwencjonalne, zazwyczaj nie są dopuszczone do poruszania się po autostradach. Ponadto, aby chronić środowisko lub komfort pieszych, niektóre regiony naturalne, miejsca historyczne i dzielnice dla pieszych mogą ograniczać lub regulować ruch rowerowy.
Rowery elektryczne podlegają w Wielkiej Brytanii tym samym przepisom i regulacjom, co rowery konwencjonalne. Oznacza to, że nie wolno im jeździć po bocznych chodnikach, ale wolno im jeździć po ścieżkach rowerowych, drogach dla samochodów i drogach. Te same przepisy ruchu drogowego, które dotyczą rowerzystów poruszających się na rowerach konwencjonalnych, dotyczą również rowerzystów poruszających się na rowerach elektrycznych, łącznie z zatrzymywaniem się na znakach stopu i czerwonych światłach oraz skręcaniem za pomocą gestów.
W języku niemieckim zaleca się jazdę wyznaczoną ścieżką rowerową, aby uniknąć kolizji i mandatów. Dodatkowo ścieżka rowerowa jest oznaczona schematem rowerowym i posiada krawężnik oddzielający ją od drogi głównej. Wygląda jak przedłużenie chodnika, ale ma inny wzór lub kolor. Prawa strona to miejsce, po którym powinni jeździć rowerzyści. Jeśli na drodze nie ma wyznaczonej ścieżki rowerowej, trzymaj rower blisko krawężnika. Zawsze utrzymuj odstęp na długość ramienia między sobą a zaparkowanymi samochodami. Jeśli jedziesz rowerem po wyznaczonym dla rowerów, zawsze jedź jednym pasem. Nigdy nie podróżuj w tandemie. Użyj prawej ręki, aby wskazać, że chcesz skręcić w prawo. Daj sygnał w lewo, aby wskazać kierunek w lewo. Jeśli musisz nagle przerwać cykl, pamiętaj o wskazaniu zatrzymania. Sygnałem ręcznym oznaczającym pauzę jest wyprostowanie jednego ramienia w dół.
Photo by Hand Germany English from YT

Przyczyny obaw rowerzystów

Naturalną tendencją naszego mózgu jest skanowanie w poszukiwaniu zagrożeń. Ciało migdałowate, często nazywane wewnętrznym szympansem, jest jego wyjątkowym składnikiem, który utrzymuje nas w czujności i aktywuje się, gdy znajdziemy się w niebezpieczeństwie.
  1. Wiele samochodów jest na drogach
Największym strachem ze wszystkich jest zostać potrąconym przez samochód. Wszędzie jest mnóstwo samochodów do pokonania, mimo że wielu rowerzystów dodaje do swoich arsenałów rowery szutrowe, aby spędzać mniej czasu na chodniku. Spróbuj wyobrazić sobie, jak niespokojny możesz się czuć, gdy za tobą jedzie wiele pojazdów, a nie znasz lokalnych przepisów drogowych.
  1. Strome zjazdy
Lubię podróżować w dół. Prędkość darmowa przyznawana jest za pokonanie przeszkód w celu dotarcia na szczyt stoku. Jednak dla wielu rowerzystów strome zjazdy są przerażające i w rezultacie przez cały czas zjeżdżają na hamulcach, co jest nieprzyjemnym uczuciem.
  1. Poznaj złą pogodę
W pobliżu nie będzie przyjemnego miejsca do ćwiczeń na świeżym powietrzu, na wypadek gdyby zaczął padać deszcz, grad lub śnieg, przybrał na sile wiatr lub uderzył piorun. Dodatkowo nie jest dobrze jeździć na rowerze z parasolką w jednej ręce.
  1. Ataki zwierząt
Najczęstszym problemem, jaki rowerzyści mają ze zwierzętami, jest pogoń za psami, ale nie jest to jedyny przypadek. Zwierzę, które nagle szarżuje na ciebie z określonego kierunku, może cię przestraszyć, utrudnić ci na chwilę dalsze poruszanie się, a nawet stworzyć psychologiczny cień.
  1. Indywidualne doświadczenie
Na początku mojego starszego brata jeździliśmy razem na rowerze – jeden z nas siedział na górnej rurze, drugi na tylnym siedzeniu roweru – a kiedy jechaliśmy pod górę, usłyszałem szloch mojego młodszego brata. Później odkryliśmy, że jego prawa stopa wtoczyła się w koło roweru, przez co nie mógł stać przez miesiąc.

Jak pokonać strach

Jazda na rowerze wymaga pewności siebie, a rozwijanie jej poprawi jakość jazdy i zwiększy bezpieczeństwo. Ponadto, ponieważ będziesz jeździć na rowerze mniej niespokojnie, zwiększy to przyjemność z rowerowych przygód. Oto kilka sugestii, które pomogą Ci zwiększyć pewność siebie podczas jazdy na rowerze, niezależnie od tego, czy boisz się zjeżdżać ze wzniesień, jeździć w korku, czy po prostu nie możesz pokonać dystansu.
  • Wybierz kask rowerowy
Kask może dosłownie uratować Ci życie. Kaski są niezbędnym elementem, ponieważ zapewniają więcej niż tylko ochronę przed nadjeżdżającymi pojazdami. Jazda na rowerze przy prędkości 30 km na godzinę jest równoznaczna z wyskoczeniem z okna na drugim piętrze z maksymalną prędkością. Bez kasku utrata równowagi lub uwięzienie koła w dziurze może być bardzo niebezpieczne.
Dowiedz się więcej o tym, jak kask może zapewnić bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze
  • Jazda na rowerze w dzień wolny
Na początku jazda rowerem po mieście może budzić strach, ale możesz pokonać strach, ucząc się, jak korzystać z dróg w spokojnych porach roku. W niedziele często panuje mniejszy ruch i mniej taksówek niż w inne dni. Zaplanuj czas, aby spróbować w któryś niedzielny poranek. Jeśli wyruszysz wcześniej, ruch na Twoich trasach będzie mniejszy.
  • Poznaj prawo i obszar, po którym będziesz podróżować
Przed zakupem roweru elektrycznego należy zapoznać się z lokalnymi przepisami ruchu drogowego, aby określić prawidłowe gesty skręcania i zatrzymywania. Pomoże Ci to zachować bezpieczeństwo i zapobiegnie wypadkom. Znajomość terenu i trasy nowej lokacji jest niezbędna do samoobrony.
Biorąc pod uwagę, że większość naszych czytelników jest daleko poza poziomem początkującym, bezpieczeństwo powinno zawsze być na pierwszym miejscu, dlatego upewnij się, że kupujesz wysokiej jakości oświetlenie rowerowe i, jeśli to konieczne, używaj kasków. Wycieczkę rowerową możesz zaplanować tak, aby omijała wszystkie drogi, ale nie będziesz chciał się męczyć zbyt długo, bo jazda na rowerze stanie się naprawdę komfortowa. Ostatecznie przejażdżka rowerem bocznymi uliczkami po świeżym korzeniu to świetna okazja, aby zobaczyć miasto z innej perspektywy.
Powiązane artykuły
Cele Twojej noworocznej przejażdżki na rok 2024
cel fitness

Cele Twojej noworocznej przejażdżki na rok 2024

Czytaj całość
Idealny prezent | Szalony Ptak
motocykl elektryczny

Idealny prezent | Szalony Ptak

Czytaj całość

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.